vitazny film_FFi2023

Víťazné filmy súťaže krátkych filmov sú už známe!

Vôbec prvýkrát bola súčasťou FFi porota, ktorá rozhodovala o najlepšom krátkom filme v sekcii FFi kraťasy – medzinárodná súťaž. Porota v zložení Lena Bohunicki (Filmtopia), Pavel Bicek (Mezipatra) a Jakub Spevák (Fest Anča) sa rozhodla udeliť hlavnú cenu kolumbijskému krátkemu filmu HORIACE SVETY UPROSTRED TIEŇOV (r. Ismael García Ramírez, 2023) s odôvodnením: „Oceňujeme precízny režijný prístup a formálne spracovanie snímky, ako aj schopnosť autora sprostredkovať prchavosť okamihu v snovej forme, ktorá odráža surovú realitu. Film prináša inovatívny pohľad na allyship v queer mikrokozme”.
Zároveň sa porota rozhodla oceniť i jeden zo slovenských filmov uvedených v programe – Zvláštne uznanie poroty získal film ZRODENIE ŽENY Sone Nôtovej, keď porota ocenila „interdisciplinárny prístup, ktorý s ľahkosťou spája vedecké poznanie s osobnými pohľadmi a príbehmi postáv, ale aj samotnej autorky filmu. Podarilo sa jej sprostredkovať komplexný divácky zážitok v krátkom formáte“.

Víťazné filmy FFi si môžete pozrieť v priebehu utorka 28.11. nasledovne:

Horiace svety uprostred tieňov (Ismael García Ramírez, Kolumbia, 2023, 18 min.)
28.11. – 18:00 FTF VŠMU – s filmom Miešanec | Mutt

Zrodenie ženy (Soňa Nôtová, Slovensko, 2022, 28 min.)
28.11. – 20:10 Kino Lumiere x SNG – s filmom Dni šťastia | Days of Happiness

Na festivale bude udelené ešte jedno ocenenie, a to divácka cena – Ružový balónik pre najlepší film z pohľadu festivalového diváctva. Zapojiť sa do hodnotenia filmov môžete do 28. 12. 23:59 na portáli cinepass.sk. Víťaza oznámime na sociálnych sieťach FFi a zároveň z hlasujúceho publika vyžrebujeme jedného výhercu/výherkyňu, ktorý/á získa vďaka Czech Tourism Slovensko dvojdňový pobyt v Brne – v hoteli Anybody.