Aktuálny ročník FFi prináša päticu hongkonských filmov, ktoré prelamujú spoločenské tabu a občas lámu srdcia. Nechajte sa zlákať teplými klasikami, notorickým provokatérom či nezvyčajnou romantickou komédiou.

Aj Hongkong je queer!

Aktuálny ročník FFi prináša päticu hongkonských filmov, ktoré prelamujú spoločenské tabu a občas lámu srdcia. Nechajte sa zlákať teplými klasikami, notorickým provokatérom či nezvyčajnou romantickou komédiou. Hongkong patrí medzi tie konzervatívnejšie krajiny, no jeho filmári zasa patria medzi tých odvážnejších. Porozprávať sa o tom budete môcť nielen so zostavovateľkou Queer Hongkong, ale aj s hostkou, hongkonskou producentkou Jacqueline Liu.

Program 22. novembra otvorí teplá klasika – romanca majstra romancí Šťastní spolu Wonga Kar-Waia (Stvorení pre lásku, 2000), v ktorej krehko krásni Leslie Cheung a Tony Leung ako milenci z Hongkongu hľadajú šťastie v Argentíne, dúfajúc, že tango a vodopády Iguazú vyliečia všetky ich problémy. Nevynechajte ani legendárny a doteraz neprekonaný lesbický film Motýľ režisérky Yan Yan Mak, ktorý jeho hrdinke Flavii doprial nielen študentskú lásku Jin s vojensky potlačenými protestami na vzdialenom Námestí nebeského pokoja, ale dovolil  jej znovu sa zaľúbiť sa do ženy aj v dospelosti. A povedzme, že oba filmy sú v aspektoch intimity odvážnejšie než mnohé z ich súčasníkov, ale aj nasledovníkov.

Tracey Juna Li nadväzuje na tradíciu rodinných tajomstiev, tentoraz o sexuálnej identite Tai-hunga, ktorý už akosi nevládze viesť dvojitý život ako manžel a otec s túžbou byť ženou. Film spojil legendu gangsterských filmov Philipa Keunga a legendu kung-fu a wu-xia filmov Karu Wai. Na odľahčenie pridajte do svojho kalendára aj romantickú komédiu Gilitte Leung Neľúb ma, ktorá špekuluje o povahe (ne)romantického puta medzi teplým Dennisom a teplou Aggie. Nuž a niekde na opačnom spektre sa pohybuje brutálne krásny film enfant terrible a cynického provokatéra Scuda o túžbe po profesionálnom a emocionálnom naplnení a zmysle života a smrti 30 rokov Adonisa, kde uvidíte najkrajší kolektív hercov ever.

Lásky, túžby, zlomené srdcia a veľa iných rôznych emócií z Hongkongu vám FFi 2023 prináša vďaka finančnej podpore HK ETO v Berlíne.