Tlačová správa: O pestrosti a spolupatričnosti chce hovoriť 12. ročník Filmového festivalu inakosti

Tlačová správa: O pestrosti a spolupatričnosti chce hovoriť 12. ročník Filmového festivalu inakosti

Prehliadka filmových príbehov LGBTI ľudí má pred sebou už dvanásty ročník. Počas októbra a novembra uvidia projekcie diváci a diváčky v 6 mestách. Chceli by sme prostredníctvom filmového umenia upozorniť na to, aká je pre spoločnosť dôležitá pestrosť. Len krajina, ktorá chráni rôznorodosť, vie dlhodobo napredovať a byť dôstojným domovom pre všetkých. Cieľom je tiež poukázať, že LGBTI komunitu tvoria rôzni ľudia, každý a každá majú svoj jedinečný príbeh. Ak sa chceme naučiť spolu žiť, musíme byť schopní hľadať k sebe cestu, jeden druhému načúvať, vzájomne sa vnímať bez predsudkov, a najmä si pomáhať. Dôkazom toho bude aj dokument Robert Vano – príbeh človeka, ktorý osobne na festivale uvedie svetoznámy fotograf. A tento odkaz nesie aj ďalšia festivalová snímka Nina, ktorej poľská režisérka Olga Chajdas príde takisto pozdraviť hostí.

Festival uvedie prvé filmy v stredu 17. októbra v Bratislave. V Kine Lumière sú naplánované desiatky filmov vo viacerých kinosálach počas 5 dní. V pondelok 22. októbra sa festival presúva do Žiliny na Stanicu Žilina-Záriečie, kde bude 3 dni. Následne prichýli festival 29. a 30. októbra nitriansky Kinoklub Tatra. Novembrový program otvorí premietanie v Banskej Bystrici v Záhrade (3. – 4. 11.) Festivalový maratón bude pokračovať ďalšími projekciami v Nitre (5. – 6. 11.). Od 9. novembra môžu spoznať LGBTI príbehy aj diváci a diváčky v košickom Úsmeve, kde bude FFi bežať 3 dni. Dvanásty ročník finišuje v Liptovskom Mikuláši (22. – 25. 11.), kde bude dejiskom festival Diera do sveta.

Záštitu nad festivalom prevzal minister spravodlivosti Gábor Gál. „Aj umenie nám sprostredkúva rôzne osudy inak orientovaných ľudí a upozorňuje na existenciu menšín, ktoré si zaslúžia našu pozornosť, rešpekt a porozumenie. Schopnosť prijať rôznych ľudí s rovnakou mierou úcty a rešpektu pokladám za jeden zo základných princípov uplatňovania ľudských práv. Oceňujem organizátorov Filmového festivalu inakosti, ktorí v rámci tohto podujatia vytrvalo prinášajú viac porozumenia a empatie do našej spoločnosti. Len rešpektovanie a presadzovanie ľudských práv garantovaných každému človeku nám môže priniesť zdravo a ľudsky fungujúcu spoločnosť, v ktorej nemusíme mať strach prejaviť svoju pestrosť a rôznorodosť,“ uviedol minister.

V programe festivalu je 39 dlhometrážnych a 7 krátkych filmov. Bratislavský program je rozdelený do štyroch programových blokov: Súčasný film, Teplé Česko-Slovensko, Classics a Queer Ázia, ktorá bude tento rok venovaná tvorbe taiwanského režiséra Ming-Lianga Tsaia.

V programe tradične nebudú chýbať tituly, ktoré tento rok spôsobili rozruch na prestížnych svetových festivaloch. FFi otvorí víťazný film festivalu v Sundance Prevýchova Cameron Postovej. Režisérka Desiree Akhavan sa po svojom debute Vhodné správanie vracia do 90. rokov, prostredia amerických „táborov upravujúcich sexuálnu orientáciu“ a konfrontuje súčasnú spoločnosť s jej stále pretrvávajúcimi predsudkami. Absolútne precíznu štúdiu inakosti prináša belgický film o transrodovej mladej žene Dievča, ktorý v Cannes získal tento rok 5 ocenení. Ďalším oceneným filmom z Cannes je i debut Camille Vidal-Naquet Neskrotený (Sauvage) o mladých mužoch na okraji spoločnosti a ich (ne)vôli odraziť sa od samého dňa.

Predstavíme i staršiu tvorbu oscarového poľského režiséra Pawela Pawlikowskeho (Moje leto lásky), Šťastného princa Ruberta Everetta, ktorému sa podarilo realizovať svoj vysnívaný režijný debut o posledných dňoch Oscara Wildea, či najlepší film 21. storočia (podľa ankety BBC Culture 2016) Mullholand Drive Davida Lyncha.
Z klasických diel svetovej kinematografie uvedieme Zvláštny deň Ettore Scolu z roku 1977, ktorý na pozadí dôležitých historických udalostí, akými bolo stretnutie Mussoliniho s Hitlerom v Ríme roku 1938, rozohráva subtílny príbeh zblíženia dvoch úplne odlišných ľudí, ženy v domácnosti a reportéra – homosexuála. V tomto filme o nádeji a strachu excelujú Marcelo Mastroianni a Sophia Loren. A klasiku z úplne opačného spektra filmovej tvorby predstavuje Rocky Horror Picture Show (1975, Jim Sharman), veľká nočná oslava filmového umenia, bláznivosti a povoľnosti.

V programe FFi sú tiež diskusie, živá knižnica, prednášky, párty a ďalšie sprievodné akcie. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk, vstupenky a festivalové permanentky sú v predaji na portáli www.cinepass.sk.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Festival finančne podporil Audiovizuálny fond.

Organizátor:
Iniciatíva Inakosť
Partneri:
Ministerstvo kultúry SR, Audiovizuálny fond, Mesto Bratislava, Veľvyslanectvo štátu Izrael v SR, Lenovo Diversitas, Radisson Blu Carlton Hotel, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Kino Lumière, MyCinepass, Art Film Fest, Barzzuz, Asociácia slovenských filmových klubov, Queer Slovakia
Mediálni partneri:
Rádio_FM, Citylife.sk, Kinema.sk, Európskenoviny.sk