Dobrá správa z FFi: Teplé kraťasy sú stále obľúbenejšie

Krátke snímky s LGBTI tematikou majú čoraz viac záujemcov medzi návštevníkmi kín. Aj preto sa Dávid Benedek, mladý režisér a zostavovateľ sekcie FFi kraťasov, rozhodol krátkometrážnym filmom venovať viac priestoru.

“Vyhradil som jeden blok pre VŠMU, ktorý dáva priestor formujúcim sa filmárom z lokálnej scény. Rovnako som bol schopný zostaviť plnohodnotný úsek pre pražskú filmovú školu FAMU. Celkovo divákov tento rok čaká päť sekcií krátkych filmov, ktoré tvoria výživné spektrum rôznych pohľadov na inakosť z hľadiska pohlavia či národnosti,” dôvodí Benedek.

Domácu tvorbu začínajúcich filmárov bude reprezentovať Kid, príbeh z prahu tridsiatky, od Gregora Valentoviča. Doplní ho sebapoznávanie rozvedeného hodinára v Sekunde Lukáša Hamaru. Toxické manželstvo Alison si vzala na paškál Claudia Pittnerová v Impundulu, zatiaľ čo Nikola Kišová rieši homosexualitu v malom meste pod názvom Tri dni, počas ktorých sa nič neudialo a aj keby hej, nikto by o tom nevedel a každému by to bolo jedno. Päticu ešte uzatvára Dávid Benedek, keď V slepých uličkách skúma dopady nevyriešenej minulosti na súčasnosť.

Kid od Gregora Valentoviča bol súčasťou programu Medzinárodného filmového festivalu v Karlovych Varoch.

Na návštevníkov čaká až 25 kraťasov. Ich kompletný výber možno už teraz nájsť v Cinepasse pod záložkou Zoznam filmov. Keď už tam budete, nezabudnite, že ešte stále si môžete kúpiť na bratislavskú časť festivalu dve permanentky za cenu jednej.