Sekcia Súčasný film prináša skvelé žánrové filmy

Sekcia Súčasný film prináša skvelé žánrové filmy

Otvárací film tohtoročného Filmového festivalu inakosti je Kamoši (Bros, réžia: Nicholas Stoller). Ide o prvú gej romantickú komédiu od veľkého amerického štúdia, ktorú napísal komik Billy Eichner. Kamoši sú inteligentný a srdečný príbeh o hľadaní sexu, lásky a romantiky uprostred šialenstva.

Ďalším romantickým filmom je  Slon (Słoń réžia: Kamil Krawczycki) zo susedného Poľska. Prináša príbeh Barteka, ktorý sa nečakane zamiluje do muzikanta Dawida. Prvá láska ho prinúti rozhodnúť sa, či je pripravený dať prednosť slobode nad rodinnými povinnosťami.

Kriminálka Policajné tajomstvo (Leynilögga, réžia: Hannes Þór Halldórsson) je uletená paródia na hollywoodske akčné filmy ako queer odpoveď na Smrtonosnú pascu 3. Homoerotické napätie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou každého buddy-movie, sa tu na nič nehrá a je zdrojom humoru a podvratnej zábavy.

Športový film Plavec (Hasahyan, réžia: Adam Kalderon) vyrozpráva príbeh vychádzajúcej hviezdy izraelskej plaveckej scény Ereza. V tréningovom kempe sa zoznámi s krásnym a talentovaným Nevom, ktorý v ňom prebudí podvedomé túžby. Plavec je komorná dráma o skrývaní a hľadaní samého seba v prostredí vrcholového športu.

Vojenský film Eismayer (réžia: David Wagner) je natočený podľa skutočných udalostí. Podporučík Eismayer je obávaný výcvikový dôstojník rakúskych ozbrojených síl. Ale keď začne niečo cítiť k brancovi Falakovi, ktorý bez hanby prijíma svoju homosexualitu, jeho uzavretá existencia sa otrasie v základoch.

Pobavíte sa aj na bláznivej komédii Nablýskané krevety II (La revanche des Crevettes Pailletées, réžia: Maxime Govare, Cédric Le Gallo), ktorá je pokračovaním filmu Nablýskané krevety, ktorý sme na FFi premietali pred dvoma rokmi. V druhom diely sa náš obľúbený športový tím stratí a ocitne sa uviaznutý v hlbinách obzvlášť homofóbnej oblasti Ruska.

Životopisný film Pán mravcov (Il signore delle formiche, réžia: Gianni Amelio) je natočený podľa skutočných udalostí z konca 60. rokov. Taliansky básnik, dramatik a režisér Aldo Braibanti je stíhaný a odsúdený do väzenia za lásku, ktorú zdieľa so žiakom a priateľom Ettorem. Iba jediný angažovaný novinár sa chopí úlohy spojiť pravdu medzi tajomstvom a túžbou, pričom čelí podozreniu a cenzúre.

Filmy queer režiséra Marca Bergera sú na FFi vždy prijaté s otvorenou náručou a aj preto budeme tento rok premietať jeho nový film Cez čiaru (Los agitadores). Snímka je podvratným pohľadom na nebezpečne toxickú podobu maskulinity.

Trochu z iného súdka je film Ako sa nám páči (Huāxiàole nà nǚhái, réžia: Chen Hung-I, Wei Ying-Chuan), ktorý je taiwanskou adaptáciou rovnomennej Shakespearovej hry. Príbeh sa točí okolo Orlanda a Rosalind a troch ďalších párov v Tchaj-peji, prekvapivo v štvrti bez internetu. Čaká vás mágia, náhody, záhadné správy, súboje, únosy a rozvadené rody vo víre hudby.

FFi uvedie tri rozličné lesbické filmy, ktoré sa sústreďujú na dospievanie mladých dievčat. Prvým z nich je Prelomiť ľady (Breaking the Ice, réžia: Clara Stern), v ktorom pred bremenom starostlivosti o rodinnú vinicu uniká mladá Rakúšanka Mira k hokeju. Jedného dňa základmi jej prísne vybudovaného sveta otrasie nová hráčka Theresa.

Druhým z nich je Na život a na smrť (Les Meilleures, réžia: Marion Desseigne-Ravel), v ktorom dospievajúca Parížanka Nedjma žije len so svojou matkou a sestrou a väčšinu leta trávi so svojou partiou. Stretnutie so Zinou – dievčaťom z iného gangu – jej ale obráti život hore nohami.

Tretím je Taká strašne bezprostredná (Så jävla easy going, réžia: Christoffer Sandler) o 18-ročnej Joanne, ktorá sa borí so svojím ADHD a zároveň sa snaží pochopiť rodiace sa city k spolužiačke Audrey.

 

Nechýbajú ani témy rodičovstva v queer pároch, oba z izraelskej produkcie. Dve (Shtaim, réžia: Astar Elkayam) prináša príbeh dospelého lesbického páru. Omer a Bar sa šialene milujú a nevedia sa dočkať, kedy založia rodinu. Na prvej návšteve spermobanky sú plné očakávaní a tešia sa na spoločný život. Po piatej návšteve sa však emócie vyostrujú a všetko sa začína komplikovať.

Slušný občan (Concerned Citizen, réžia: Idan Haguel) sa sústreďuje na politicky liberálneho geja Bena, ktorý sa snaží zlepšiť svoju štvrť v slumoch na juhu Tel Avivu zasadením stromu na svojej ulici.

V programe nechýbajú ani intenzívne príbehy transrodových ľudí. V španielskom filme Prázdnota a ja (Mi vacío y yo, réžia: Adrian Silvestre) sníva Raphi o ľúbostných aférach s princami a o tom, že si založí tradičnú rodinu. Sledujeme príbeh náročného, ale cenného, obdobia transženy prechádzajúcej tranzíciou a jej každodenný život popretkávaný úprimnými rozhovormi s kolegami, queer priateľmi, ale aj mužmi zo zoznamiek.

Dokument Tobi vo farbách dúhy (Tobi színei, réžia: Alexa Bakony) prináša príbeh maďarskej rodiny. Évine šestnásťročné dieťa sa nedávno vyautovalo ako transrodové a žije pod zvoleným menom Tobi. Po prvotnom šoku sa celá rodina spojí, aby ho podporila.

Program poteší aj fanúšikov dokumentárnych filmov. V dokumente Hovorme o sexe (A Sexplanation, réžia: Alex Liu) sa 36-ročný Alex vydáva na cestu za odhalením holých právd a tvrdých faktov o sexe. Jeho misiou je zbaviť sa svojej sexuálnej hanby rozhovormi s výskumníkmi, pedagógmi a dokonca vlastnými rodičmi.

V 50. a 60. rokoch hlboko na americkom vidieku na úpätí pohoria Catskills, bol malý drevený dom so stodolou domovom prvej tajnej siete crossdresserov. Práve tomuto sa venuje dokument Casa Susanna (réžia: Sébastien Lifshitz).