Novinky z festivalu v Benátkach na FFi

Novinky z festivalu v Benátkach na FFi

Sekcia Súčasný film ponúkne aj niekoľko naozaj čerstvých snímok. Napríklad rakúsky film Eismayer režiséra Davida Wagnera, ktorý vo svojom celovečernom debute vychádza zo skutočných udalostí mal svetovú premiéru v Benátkach iba pred niekoľkými týždňami. Z Lida si odniesol Veľkú cenu Medzinárodného týždňa kritikov. Ide o príbeh vojenského hodnostára, ktorý sa zamiluje do mladého vojaka a musí sa vyrovnať so svojou orientáciou.

V hlavnej súťaži benátskeho festivalu mal premiéru nový film Gianniho Amelia Pán mravcov. Získal niekoľko neštatutárnych cien a vznikol podľa skutočného príbehu talianskeho básnika a dramatika Alda Braibantiho, ktorý musel pre svoj vzťah k 23-ročnému mladíkovi čeliť hnevu jeho rodiny a súdnemu procesu ako vystrihnutému zo stredoveku, hoci sme v Taliansku 60. rokov. Kým Braibantiho čaká proces a väzenie, jeho mladší priateľ, hoci dávno dospelý, je nútený podstupovať liečbu elektrošokmi, aby z neho vyhnali diabla.

O Queer leva sa v Benátkach uchádzala aj novinka oceňovaného francúzskeho dokumentaristu Sébastiena Lifshitza. Jeho Casa Susanna rozpráva o mieste, kde sa v 50. a 60. rokoch minulého storočia tajne stretávali crossdresseri – muži so záľubou v prezliekaní sa za ženy.