Na FFi bude aj slovenská a česká tvorba

Na FFi bude aj slovenská a česká tvorba

Diváci sa dočkajú slovenskej premiéry filmu Kam motýle nelietajú českého režiséra Romana Němeca. Príbeh sa venuje Danielovi, ktorý si od ľudí drží odstup, nemá priateľov, nikto mu nerozumie. Jeho triedny učiteľ Adam je gej žijúci vo zväzku so svojím mladším partnerom Davidom a svoje prísne strážené súkromie necháva za dverami bytu. Daniel a Adam skrátka žijú každý vo svojej bubline, ale to prestane platiť, keď sa spolu ocitnú v ohrození života.

Je to už desať rokov, čo mal premiéru slovenský queer film Anjeli. My si ho tento rok pripomenieme špeciálnou projekciou za účasti režiséra Róberta Švedu. Na pozadí osudov postáv z filmu Anjeli, ktorých cesty sa náhodne pretnú na lesnej chate, sa rozvíja komorný príbeh o potrebe lásky, nenávratných životných zvratoch a čakaní na zjavenie.

Čo je PRIDE? Ako vznikal na Slovensku? Bol pochod v roku 2010 v Bratislave u nás prvým pochodom za práva menšín? Aktivisti z tímu PRIDE 2010, ako aj Hana Fábry a Jaro Gyurík, ktorí boli prítomní v LGBTI+ aktivizme v 90. rokoch, nám v krátkom filme Prvý slovenský PRIDE (réžia: Roman Stráňai) priblížia dôležité momenty, ktoré viedli k vzniku prvého PRIDE-u na Slovensku.

Uvedieme aj krátky slovenský film O konci seba (réžia: Andrej Hofer). Lukáša dusí materinské puto, ťažká ruka Boha, tlak vlastnej mysle. Keď ho priateľ z detstva prehovorí na trip k jazeru, hľadá odvahu otvoriť sa. Tichý výlet a náhla sloboda však testujú jeho obraz o sebe samom a nad hladinou bahnitej vody visí gilotína dlho potláčanej pravdy.

Zo slovenskej tvorby sa predstaví aj animovaný kraťas Bodies of Water od Nika Mlynarčíka. V tomto animáku má Lake existenčnú krízu a tak ho jeho kamarát Mac vytiahne na mini dovolenku k jazeru. Pri vode sa určite odreaguje a nechá krízu plávať.

Svoj seriál TBH prídu na FFi predstaviť režisérka Lucia Kajánková aj spoločne s hercami. Ide o prvý hraný seriál, ktorý bol natočený pre web Českej televízie a rozpráva o hľadaní hraníc v bolestnom svete dospievania a manipulatívnych sociálnych sietí. V desiatich epizódach líči, ako nevydarený strelecký útok navždy ovplyvní životy niekoľkých študentov v jednej brnenskej strednej škole.

Sexfluencing je internetový seriál od Matúša Krajňáka, v ktorom sa predstaví vtipný a sarkastický vloger Milan, ktorý žije inkluzívny život v Londýne a je vždy otvorený podeliť sa o svoje myšlienky a skúsenosti so svojimi oddanými nasledovníkmi. Jeho pocity však nie sú vždy opätované tými, ktorí zdieľajú jeho posteľ.