Ďalšie oceňované filmy v ponuke 16. ročníka FFi

Ďalšie oceňované filmy v ponuke 16. ročníka FFi

Ďalšia várka noviniek svetového queer filmu má punc účasti na festivale v Cannes. FFi uvedie napríklad aktuálneho držiteľa Queer palmy z tohtoročného Cannes, pakistanský celovečerný debut režiséra Saima Sadiqa Joyland, ktorý zároveň získal Cenu poroty sekcie Un certain regard. V jeho centre je rodinný klan a čierna ovca, najmladší syn, ktorý sa zamiluje do transrodovej tanečníčky.

V sekcii Un certain regard, kde získala cenu FIPRESCI, sa v Cannes tento rok premietala aj novinka marockej režisérky Maryam Touzani Modrý kaftan. Je príbehom marockého gay krajčíra, jeho manželky a mladého učňa.

V programe festivalu sú však aj snímky, ktoré uspeli na mnohých ďalších festivaloch. Trofeje z LGBTI+ festivalov v Los Angeles, Bostone, cenu divákov z Toulouse Cinespaña či zvláštne uznanie z D’A Film Festivalu Barcelona má na konte príbeh tranzície a objavovania sa mladej transrodovej ženy vo filme Adriána Silvestreho Prázdnota a ja.

Odvahu 36-ročného protagonistu dokumentu Hovorme o sexe (r. Alex Liu), ktorý sa rozhodne zbaviť hanby, vydá sa za odborníkmi a pýta sa ich otázky zo sexuálnej oblasti, nech by mu pri tom bolo akokoľvek trápne, ocenili zase viacerými cenami publika (o. i. Inside Out Toronto LGBT Film Festival, Asian American International Film Festival).

A nájdu sa aj filmy, ktorým festivalové vavríny chýbajú, zato však majú celkom vysoké užívateľské hodnotenie na filmových portáloch. Medzi také patrí napríklad športovo-romantická dráma z prostredia ženského hokeja Prelomiť ľady rakúskej režisérky Clary Stern.