Sekcia Classics aj so Sophiou Loren a Mastroiannim

Sekcia Classics aj so Sophiou Loren a Mastroiannim

Posledný deň bratislavskej časti FFi bude vďaka spolupráci s Talianskym inštitútom v rámci sekcie Classics patriť špeciálnej projekcii rekonštruovanej digitálnej verzie filmu E. Scolu Zvláštny deň (1977).
Dej filmu sa odohráva v ľudovej štvrti San Giovanni v Ríme, počas jediného dňa v máji 1938, vo chvíli keď fašistické Taliansko oslavuje Hitlerov príchod do hlavného mesta. Antoinetta (Sophia Loren), žena v domácnosti, podriadená svojim povinnostiam matky, vyrastala v prostredí mohutného kultu Mussoliniho zvaného Duce. Antonietta ktorá je sama doma, stretáva suseda Gabrieleho (Marcello Mastroianni) a trávi s ním čas. Gabriele je milý a citlivý muž, ktorý je ako homosexuál obeťou brutálnej krutosti fašistického režimu. Celý dej je postavený práve na bizarnom stretnutí medzi týmito dvoma ľuďmi, tak odlišnými, ale určitým spôsobom navzájom veľmi blízkymi.
Zvláštny deň je dvanástou hereckou spoluprácou medzi dvoma najväčšími hereckými predstaviteľmi talianskeho filmu Marcellom Mastroiannim a Sophiou Loren, hlavnými protagonistami tohto filmu, ktorý ilustruje jedno z najsmutnejších a najdramatickejších období talianskych dejín.

Ceny a festivaly:
Nastro d’Argento (1978) za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Sophia Loren), za najlepší scenár (Maurizio Costanzo, Ruggero Maccari e Ettore Scola), za najlepšiu filmovú hudbu (Armando Trovajoli), Donatellov Dávid (1978) za najlepšiu réžiu (Ettore Scola), za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Sophia Loren), Golden Globes (1978) za najlepší zahraničný film (Taliansko) – Ettore Scola