Pestré príbehy plné spolupatričnosti v prostredí Kina Lumière

Pestré príbehy plné spolupatričnosti v prostredí Kina Lumière

Aj 12. ročník Filmového Festivalu inakosti si užijete v priestoroch bratislavského Kina Lumière. Na návštevníkov čakajú štyri kinosály, pričom najmenšia má kapacitu 36 filmožrútov, zatiaľ čo najväčšia až 195. Dve z nich poskytujú aj čiastočne bezbariérový vstup.

 

Kino získalo svoj názov ako symbolickú poctu zakladateľom filmu v roku 2011. Práve v tomto roku prešlo pod úplnú správu Slovenského filmového ústavu, ktorý sa dovtedy spolupodieľal na prevádzke s nájomcami priestorov. Od svojho vzniku až dodnes si dáva za cieľ zbližovať filmových fanúšikov s príbehmi zo strieborného plátna, ale aj ich tvorcami. Pod názvom Filmový klub bol v čase svojho vzniku v roku 1976 epicentrom filmovej kritiky, ale aj tvorby.

 

Kino prioritne ponúka slovenský film, európsku kinematografiu a archívne kino. Uvádza pravidelné cykly a tiež prehliadky a festivaly. Právom môže na návštevníkov pôsobiť punc exkluzivity v budove na Špitálskej ulici 4 v Bratislave. Kino je totiž prvým na Slovensku, ktoré ocenili filmoví novinári za dramaturgiu a v roku 2014 aj európski kritici.