Nielen Paríž ľahne popolom

Nielen Paríž ľahne popolom

Keď Jennie Livingston prišla do New Yorku, pracovala pre menšie noviny. S kariérou nádejnej žurnalistky sa však veľmi rýchlo rozlúčila. Chcela na tamojšej univerzite aspoň jedno leto študovať film.

Vo štvrti, kde žila, sa zoznámila s dvomi mladíkmi, ktorí voguovali v parku. Mladú režisérku pohyby fascinovali a chcela vedieť viac. Tiež jej učaroval ich slang. Ako sa neskôr dozvedela, išlo o jednotlivé kategórie exhibicionistickej súťaže drag ball. Najvyšším cieľom bolo čo najdôveryhodnejšie zosobniť dané zadanie.

Vznikla kultová snímka deväťdesiatych rokov Paris Is Burning. Ide o dokumentárny film, v ktorom Livingston odhaľuje zákulisie drag scény z dekády 80. rokov. Film sa dočkal veľmi pozitívnej kritiky a stal sa jedným z najdôležitejších v Amerike. Nielen preto, že opisuje život LGBT komunity, ale aj viacerých rasových alebo národnostných menšín. Počas nadchádzajúceho Filmového festivalu inakosti ho uvidíte v rámci sekcie Classics.

Nielen Paríž ľahne popolom. Najbližší víkend sa bude niesť v znamení voguingu. Monika Yamamoto, matka domácej voguovacej scény ponúka fanúšikom workshop, kde si budú môcť osvojiť základy tejto tanečnej disciplíny. Tancovať sa však bude aj v kinosálach, ale o tom až naživo.