Spoznajte ilustrátorskú ikonu Tom of Finland

image_648

18.10.2017

Nielen kultúrni kritici, ale aj historici súhlasia s tvrdením, že vplyv ilustrátora menom Tom of Finland na vývoj LGBTI komunity bol značný. Niekdajší fínsky vojak Touko Laaksonen, bojujúci proti sovietskym vojskám alebo v druhej svetovej vojne, si práve v armáde vybudoval viac ako vrúcny vzťah k uniformám. Tieto symboly maskulinity potom kreslil zveličene, avšak bez ich politickej príslušnosti. 

"Vo svojich kresbách nemám žiadne politické stanoviská, žiadne ideológie. Myslím len na obrázok. Celá nacistická filozofia, rasizmus a všetko okolo toho sa mi hnusí, ale samozrejme, že ich kreslím tiež - majú tie najsexy uniformy!" cituje ikonu spisovateľ Valentine F. Hooven v posmrtnej biografii Tom of Finland: Jeho život a doba (1993). 

Režisér Dome Karukoski vo februári tohto roku predstavil biografickú drámu, v ktorej hľadá odpoveď na to, či sú homoerotické kresby umením alebo pornom. Úlohu gay ikony na seba prevzal fínsky herec Pekka Strang. Na snímku sa môžete tešiť v dňoch 25. 10. až 29. 10. v bratislavskom Kine Lumière.